barf - surowe mięso dla kota

BARF czyli biologicznie surowa dieta

Każdy kot jest urodzonym mięsożercą dlatego należy zwracać uwagę w ich żywieniu na to, aby w ich codziennym jadłospisie znajdowało się dużo produktów pochodzenia zwierzęcego.

BARF jest starannie opracowaną dietą z myślą o zwierzętach domowych, w szczególności psów i kotów. Najbardziej popularna i najczęściej stosowana jest jednak przez właścicieli kotów, staje się modna. Ten rodzaj żywienia zakłada, że wszystkie produkty nie ulegają przeróbce termicznej, są podawane w stanie surowym ale dopiero po specjalnym przygotowaniu go do tego aby zwierzę zjadło to mięso bez żadnych nieprzyjemnych zdrowotnych konsekwencji.

Dieta surowa

Ten sposób żywienia polega na podawaniu produktów pochodzenia zwierzęcego, które nie są przetworzone w żaden sposób czyli są surowe. Jednak aby móc nakarmić kota tego typu produktami należy je odpowiednio przygotować- ważne jest aby rozdrobnić kawałki surowego mięsa czyli je na przykład zmielić lub posiekać.

W filozofii diety BARF mamy do czynienia z odtworzeniem diety kotów, w czasach gdy żyły one na wolności i polowały na swoje posiłki. Należy więc dostarczać zwierzęciu odpowiedniej ilości surowego mięsa, kości, podrobów i innych składników aby zrównoważyć to, co nasz kot w wersji dzikiej mógłby sobie upolować.

Opis diety

BARF przeznaczony dla żywienia kotów polega na podawaniu im aż 75% mięsa i kości. Biorąc pod uwagę całościowy jadłospis jest to ogromna część. Mięso przed podaniem należy zamrozić, żeby pozbyć się drobnoustrojów chorobotwórczych a po odmrożeniu posiekać lub zmielić, zwłaszcza jeśli chodzi o kości należy je rozdrobnić bo nasz domowy kot może sobie z tym nie poradzić. W diecie nie jest wskazana wieprzowina, która zawierać może w sobie wirusy powodujące zachorowanie na wściekliznę rzekomą. Choroba jest nie groźna dla ludzi, jednak dla kota może być śmiertelna. Kolejną już dużo mniejszą częścią diety powinny być podroby- około 15%, następne 10% to dodatki pochodzenia zwierzęcego z dużą ilością białka, czyli: jajka (w całości, skorupki należy zmielić), jogurty, tłuszcze. Ostatnią częścią są owoce i warzywa- to 5% całej diety, powinny być podawane w postaci zmielonej aby ułatwić kotu wchłanianie składników odżywczych.

Minusy diety BARF

Właściciele kotów powinni wiedzieć, że podając zwierzętom owoce i warzywa, należy staranie je dobierać mimo tego, że jest to znikomy procent ich diety. Najgorsze dla nich są tak zwane warzywa wzdymające i niektóre owoce (na przykład morele czy brzoskwinie), które mogą być trujące. Każde mięso i podroby, które podajemy kotu muszą być świeże, ze znanego nam źródła bo w innym przypadku nasz kot będzie cierpiał na dolegliwości systemu trawiennego.

Czy dieta BARF jest dobra dla każdego kota?

Oczywiście jest to sposób żywienia zwierząt zdrowych a także tych, u których leczenie nie jest bezpośrednio związane z dietą. Weterynarze twierdzą, że surowy jadłospis działa korzystnie na zdrowie kotów- stają się bardziej odporne na choroby, mniej podatne na schorzenia i mają lepszą kondycję fizyczną. U kotów z długą sierścią zauważamy wyraźną poprawę w wyglądzie i strukturze włosa. Dużo lepiej wyglądają zęby i cała jama ustna.

Jeśli stosujemy dietę BARF warto uzupełnić ją preparatami witaminowymi lub olejami jeśli nasz kot ma słabszą odporność lub jest jeszcze młody. Należy dobrać je z pomocą lekarza weterynarii aby mu nie zaszkodzić nadmiarem składników odżywczych.