sucha karma dla kota - jak wybrać

Czym kierować się przy wyborze suchej karmy dla kota?

Znalezienie idealnej suchej karmy dla kota nie jest sprawą prostą, gdy spojrzymy na zestawienie składników nie odnajdziemy ilości składników zawartych w karmie a jest to bardzo ważna informacja z punktu widzenia właściciela takiego zwierzaka. Niestety przeważająca liczba karm jest produkowana z białek roślinnych i wypełniaczy, jednocześnie zawierając mają ilość miejsca co jest zupełnie niekorzystne dla jego zdrowia.

Idealny skład karmy

Należy szukać karmy o wysokiej jakości, która ma dużo mięsa w składzie. Żadne wypełniacze skrobiowe nie są potrzebne w diecie kota, mają one za zadanie sklejenie poszczególnych składników suchej karmy. Ważne jest także, żeby nie zaopatrywać się w produkty na których rodzaj mięsa nie jest dokładnie określony, napisy typu ‘zwierzęta’ czy ‘drób’ mają w składzie niezidentyfikowane mięso a może i nawet nie mięso.

Jeśli w składzie mamy owoce i warzywa, które zastępują wypełniacze śmiało możemy kupić taką karmę. Widać, że jest to jedzenie na wysokim poziomie. Warto także zwrócić uwagę na ilość składników mineralnych i witamin, które są bardzo potrzebne dla zdrowia naszego pupila.

Czego unikać?

Na pewno nie należy kupować karmy, która ma w składzie mączkę roślinną- jest ona tanim wypełniaczem karmy a nie pełnowartościowym zbożem. Także sztuczne barwniki, substancje słodzące i konserwanty powinny być dla nas znakiem, że takiej karmy nie należy kupować- są one bardzo niekorzystne dla zdrowia kota ale i dla niego uzależniające. Później nie będzie chciał jeść nic innego, mimo tego, że mu to szkodzi. Także unikać należy nieokreślonych dokładnie mięs i tłuszczy nieznanego pochodzenia bo w praktyce to może być wszystko, mające zwykle bardzo słabą jakość.

Praktyczne rady

Szczególną uwagę należy zwrócić na tak zwane rozdzielanie czyli dość powszechne działanie producentów polegające na wypisaniu kolejnych składników karmy według ich wagi- od najcięższego do najlżejszego. Zwykle owe rozdzielanie polega na wypisaniu kilku elementów wydzielonych na przykład z kurczaka czyli: kurczak, mączka z kurczaka czy też ryżu- ryż biały, brązowy, otręby ryżowe, mączka ryżowa. Przecież tak naprawdę są to składniki pochodzące z jednego produktu. Jednakże producentom chodzi o to, żeby lista składników wydawała się być dużo bogatszą i przez to lepszą niż produkty proponowane przez konkurencje.

Jeśli chcemy karmić kota gotowym jedzeniem powinniśmy zwracać uwagę na jakość produktu a także często urozmaicać mu dietę w celu dostarczenia wszystkich niezbędnych aminokwasów, witamin i minerałów aby nasz pupil był zdrowy i szczęśliwy.