czym można poić kota? woda dla kota

Czym można poić kota?

Każdy żywy organizm powinien być nawodniony na odpowiednim poziomie, nieważne jest to czy jest to kot, pies czy też człowiek. Adekwatna do potrzeb ilość wody chroni naszego pupila przed chorobami dróg moczowych, zwłaszcza nerek i pęcherza. Koty mające za przodków zwierzęta pustynne mają zakodowane pobieranie największej ilości wody wraz z jedzeniem. Niestety obecnie jadłospis większości zwierząt domowych polega na podawaniu im karm suchych, które mają małą zawartość wody dlatego właściciele tych zwierząt muszą pilnować odpowiedniego ich nawodnienia. Kot, któremu nie dostarczamy potrzebnej ilości wody łatwiej zapada na idiopatyczne zapalenie pęcherza, kamienie, osadzanie się kryształów. Ciężko jest dostrzec, że nasz kot pije za mało bo początkowa faza jego odwodnienia jest niewidoczna gołym okiem, dopiero gdy jest na wysokim poziomie możemy je zauważyć ale wtedy może być już za późno. Widoczne odwodnienie możemy rozpoznać gdy chwycimy fragment skóry kota dwoma palcami i będzie wracał on na swoje miejsce zbyt wolno. Większość kotów jednak nie ma żadnych objawów odwodnienia a niestety nadal nie pobiera odpowiedniej ilości wody.

 

Jak zapobiegać odwodnieniu się kota?

Gdy nasz pupil ma często powtarzające się problemy z pęcherzem warto zmienić mu dietę, stosując w przeważającej części karmy wilgotne. Puszki z jedzeniem zawierają dużą ilość wody co zapobiega braku tego składnika w organizmie. Niestety jest to dość kosztowny sposób. Koty mające nawracające kłopoty z pęcherzem muszą być jednak karmione za pomocą mokrego pokarmu aby rozwiązać ten problem. Gdy zdecydujemy się na jedzenie puszkowe musimy odnaleźć wartościowy produkt, który zawiera dużą ilość mięsa. Te najtańsze karmy są zwykle ‘wzbogacone’ zbożami i soją, która w takiej ilości jest niekorzystna dla kota. Polecane puszki to m.in.: Bozita, Animonda, Miamor, Royal Canin.

Nadal trzeba pamiętać o udostępnieniu świeżej i czystej wody pitnej dla kota, mimo tego, że żywimy go morką karmą. Jeśli jednak nie decydujemy się na tej rodzaj karmy musimy przypilnować czy nasz zwierzak rzeczywiście korzysta z wody pozostawionej mu w misce. Przykładowo dorosły kot o masie ciała 4-5 kilogramów powinien pić około 100-200 ml wody na dobę. Jeżeli karmimy go puszkami musimy mieć świadomość, że będzie pił on mniej, dlatego nie należy się o to martwić. Sprawdzanie czy nasz pupil pije wystarczającą ilość wody jest bardzo istotne, można to łatwo oszacować monitorując ubywanie wody w misce. Musimy także zwracać uwagę czy nasze zwierzę regularnie korzysta z kuwety, podczas jej sprzątania warto sprawdzić ilość i wielkość jego odchodów. Bardzo częste oddawanie moczu może być dla nas sygnałem alarmowym bo wtedy prawdopodobnie nasz kot ma kłopoty z pęcherzem lub nerkami.

 

Jak zachęcić kota do picia wody?

Jeżeli mamy problem z przekonaniem pupila do korzystania wody należy zastanowić się czy na pewno jest ona czysta (podobnie jak miska), jeśli nie należy ją natychmiast wymienić. Koty nie lubią zapachu chloru dlatego woda przeznaczona dla nich powinna być przefiltrowana lub przynajmniej odstawiona na chwilę aby ten zapach się ulotnił. Niektóre z nich lubią pić z dużej miski, zwracać należy też uwagę na materiał z którego jest ona wykonana bo miska metalowa pozostawia czasami specyficzny smak wody. Istnieje grupa zwierząt domowych, która lubi pić bieżącą wodę lub wodę tryskającą z fontanny. W sklepie zoologicznym na pewno znajdziemy ciekawą ofertę, która przypadnie do gustu naszemu mruczkowi.