Dieta kotów wykastrowanych i wysterylizowanych

Zazwyczaj koty osiągają dojrzałość w wieku 6-12 miesięcy. Większość posiadaczy zwierząt domowych decyduje się na ich kastrację ponieważ kocury mają w zwyczaju dość kłopotliwe oznaczanie terenu. Mocz kotów ma bardzo uciążliwy zapach, który jest niemożliwy do usunięcia więc nie ma innego wyjścia jak wykonanie tego zabiegu. Natomiast kotki w fazie rozrodu są dużo spokojniejsze jednak mniejsza ilość właścicieli decyduje się na ich sterylizację a jest on zupełnie bezpieczny, co więcej chroni nasze zwierzę przed niekontrolowanymi ciążami i chorobami.

 

Ograniczająca dieta?

 

Zapewne każdy właściciel kota poddanego zabiegowi kastracji lub sterylizacji wie, że musi zmienić jego żywienie czyli podawać zdrowy, dobro jakościowy pokarm o określonej wartości kalorycznej. Tak naprawdę każde zwierzę domowe ma skłonności do tycia gdy nie ma wystarczającej ilości ruchu. Tendencja zwiększa się bo z powodu kastracji metabolizm kota zwalnia a poza tym jest on już dorosłym kotem, który nie biega i skacze jak młody kociak. Wykastrowany kocur, który już zaczyna przybierać na wadze powinien być żywiony karmą typu 'light' czyli odtłuszczoną wersją. Warto zwrócić uwagę na to, co jest napisane na opakowaniu bo istnieje jedzenie dla kotów, które nie wychodzą z domu ('indoor') oraz dla kastrowanych zwierząt. Także ograniczając mu ilość podawanego jedzenia wpłyniemy pozytywnie na odchudzanie.

Jednak zdarzają się koty nadaktywne, które po wykastrowaniu utrzymują odpowiednią wagę a poza tym dużo się ruszają. W tym wypadku nie musimy im niczego ograniczać, tylko pozostać przy bieżącym stanie rzeczy.

Powszechnie wiadomo, że na jedzeniu nie należy oszczędzać, także w wypadku zwierząt więc należy zwracać uwagę na ilość składników odżywczych, które działają na kota pozytywnie jednocześnie nie rozpychając mu brzucha. Karmy tanie zawierają wiele wypełniaczy, które spowodują u kota niedobór witamin i otyłość a co za tym idzie szereg innych chorób.

 

Poziom wartości odżywczych w karmie

Koty mają tendencję do schorzeń dróg moczowych, także te niewykastrowane. Ciężko jest stwierdzić dlaczego tak się dzieje ale można temu zapobiec za pomocą odpowiedniej diety. Osadzanie się kamieni moczowych i kryształów jest związany z jedzeniem. Jeśli nasz kot będzie nawodniony a jego waga utrzyma się w normie na pewno nie dotknie go choroba tego typu. W karmie dla kota powinny być minerały typu magnez i fosfor, które działają korzystnie na metabolizm naszego pupila ale nie mogą występować w zbyt wysokim stężeniu bo zaczną się one osadzać w nerkach kota prowadząc do powstawania kamieni etc.

 

Karma dla kastratów

Lekarze weterynarii zalecają dla wykastrowanych kotów radykalną zmianę diety. W sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych znajdziemy szeroki wybór gotowej karmy dla zwierząt po tym zabiegu. Niestety nigdy nie mamy gwarancji, że kot będzie w pełni zdrowy dlatego jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy powinniśmy udać się do profesjonalisty. Karma dla kastratów powinna być starannie wyselekcjonowana, dobrej jakości przy jednoczesnej niskiej kaloryczności i adekwatnej do potrzeb ilości minerałów.