dieta dla kociąt - karma

Dieta przeznaczona dla kociąt

Dorastające koty potrzebują specyficznych produktów odżywczych, które możemy dostarczyć im w jedzeniu. Ich prawidłowe żywienie jest istotne w każdym etapie życia a już zwłaszcza podczas fazy intensywnego wzrostu i rozwoju.

Pokarm dla kociąt musi zawierać wiele niezbędnych składników wzmacniających, powinien więc być zróżnicowany i wartościowy. Dla młodego zwierzęcia istotna jest duża ilość białka, tłuszczu i wapnia, o wiele wyższa niż dla dorosłego kota.

 

Właściwe przybieranie na wadze

Zdrowy rozwój małego kociaka można określić za pomocą przyrostu masy ciała. Młode są zwykle bardzo ruchliwe i aktywne więc oczywistą rzeczą jest fakt, że zużywają one bardzo dużo energii. Należy zwrócić uwagę także na kaloryczność karmy, która zaspokoi ich apetyt. Pilnując wagi kota będziemy mieć świadomość czy nasz kot nie za wolno przybiera na wadze co stanowi o zbyt ubogim odżywczo pokarmie lub też w drugą stronę- nasz kot może stać się za ciężki jeśli go przekarmimy co może spowodować jego późniejsze problemy z nadwagą.

Zwykle etap wzrostu kota kończy się w 12 miesiącu życia, oczywiście jest to zależne od rasy i innych indywidualnych czynników. Dziennie nasz pupil powinien przybierać około 10-30 gramów. Warto regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, który podpowie nam czy nasz podopieczny rozwija się prawidłowo.

 

I etap żywienia kociąt

Przez pierwszy miesiąc życia kot powinien być karmiony mlekiem matki, dopiero po tym okresie można zacząć wprowadzanie do jego diety pokarmów stałych. Mleko matki jest bardzo bogate w białko, które jest niezbędne w tej fazie wzrostu. Problemem może stać się, gdy kota porzuci swoje dzieci lub gdy znajdziemy gdzieś tak młodego kota, który jest bez niej z niewiadomych przyczyn. Można spróbować karmić oseska za pomocą butelki ze smoczkiem stosując specjalistyczny preparat mlekozastępczy. Nie wolno podawać kotom mleka krowiego ponieważ zawiera ono dużą ilość cukrów i zbyt małą ilość białka.

Po 4 tygodniu życia należy odsadzić kocięta od matki i spróbować wprowadzać pokarmy stałe takie jak mokra karma przeznaczona dla młodocianych lub rozmoczoną w wodzie lub kocim mleku karmę suchą. Takiego kota należy nauczyć jeść w odmienny dla niego sposób podając jedzenia na palcu lub w bardzo płytkiej misce. Kot na pewno będzie jeszcze potrzebował dokarmiania mlekiem matki lub za pomocą butelki.

Wprowadzenie pożywienia stałego będzie procesem kilkuetapowym bo będzie musiał przyzwyczaić się do nowej konsystencji jedzenia, smaków i sposobu jedzenia. Należy nieco poeksperymentować z rodzajami pokarmu podając mu zarówno karmę suchą jak i mokrą a także gotowane mięso, na przykład z indyka. Nie wolno podawać mu zbyt wielu rodzajów nowego jedzenia naraz bo jego układ trawienny jest jeszcze bardzo delikatny.

 

II etap żywienia

Młodego kota można odseparować od matki mniej więcej w 2-3 miesiącu życia. Ich odżywianie jest oparte wyłącznie na karmie stałej ale nadal musimy dostarczać im pokarm bogaty w wartości odżywcze i kalorie. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty firm produkujących karmę suchą i mokrą aby nie głowić się nad przygotowaniem specjalnie dopasowanych posiłków. Najbardziej polecanymi producentami pożywienia dla oseska to: Hill’s, Royal Canin, ProPlan oraz Sanabelle. Pokarm ma zrównoważoną ilość składników odżywczych, dodatkowo wzbogaconą witaminami i formułami wspomagającymi wzrost i odporność młodych kotów.

Wybierając karmę dla kociąt starajmy się zwracać uwagę na jakość a nie na ilość czy cenę. Produkt musi zawierać dużą ilość mięsa jednocześnie nie mając żadnych niepotrzebnych kotu wartości odżywczych, np. skrobi.