dieta przeznaczona dla kotów rasowych

Dieta przeznaczona dla kotów rasowych

Oczywiście nie powinno dzielić się koty na rasowe i nierasowe biorąc pod uwagę ich żywienie bo nie powinno się w żadnym wypadku na tym oszczędzać. Jednakże występują specyficzne rasy kotów mające swoje specyficzne potrzeby żywieniowe, które należy spełniać aby utrzymać zwierzaka w dobrej formie i dobrym zdrowiu. Jest to związane z typowymi dla danej rasy cechami i budową anatomiczną.

Należy wyróżnić kilka składników aktywnych, które powinny znajdować się w karmie dla kotów rasowych a są to: komponenty wpływające korzystnie na trawienie i działające na utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej jelit (np. pulpa buraczana, oligosacharydy); składniki poprawiające stan sierści i paznokci (czyli cynk, biotyna i kwasy tłuszczowe); elementy ochraniające stawy i kości (siarczan chondroityny); przeciwutleniacze.

 

Podstawowe reguły żywienia

Zarówno kot rasowy jak zwykły dachowiec potrzebuje karmy, która zapewni mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Musi otrzymywać codziennie adekwatną do jego wagi i aktywności porcję białka pochodzenia zwierzęcego, tłuszczy, witamin i innych minerałów. Najistotniejszym elementem znajdującym się w karmie powinna być tauryna bo jest ona odpowiedzialna za jego zdrowe serce i dobry wzrok a także niacyna i kwas arachidowy. Nie wolno żywić kota resztkami z obiadu bo są one dla niego praktycznie bezwartościowe.

Kot będąc z natury zwierzęciem mięsożernym potrzebuje go w sporej ilości w swojej diecie i nigdy nie zastąpimy mu tego produktami pochodzenia roślinnego. Gdy mamy zamiar kupić gotową karmę musimy zapoznać się ze składem umieszczonym na opakowaniu, żeby wiedzieć czy jest ona wartościowa odżywczo dla naszego pupila- przede wszystkim powinna mieć dużą zawartość mięsa.

 

Wymagania żywieniowe przedstawicieli niektórych ras kotów

Koty egzotyczne, np. persy mają specyficzną budowę pyszczka i takiż sposób jedzenia (wykorzystują spodnią część języka) dlatego powinny otrzymywać karmę o odpowiednim kształcie, który ułatwi im jedzenie. Ogólnie rzecz biorąc te koty są bardzo wybredne jeśli chodzi o jedzenie. Należy zwrócić uwagę na to, że mają dość długie futro i żeby prezentowało się ono okazale musimy dostarczyć im w diecie składników, które działają pozytywnie na utrzymanie włosia na dobrym poziomie (np. cynk, biotyna).

Duże rasy kotów czyli między innymi Maine Coon posiadają ryzyko zapadnięcia na choroby kariologiczne i schorzenia stawów dlatego musimy zminimalizować to ryzyko podając im składniki chroniące stawy. Karma powinna być niskokaloryczna ale nie dopuścić do powstania u nich otyłości. Ciekawym a także istotną sprawą jest fakt, że koty tej rasy dość łapczywie łykają karmę bez gryzienia dlatego musi być ona przystosowana do spożywania jej w ten sposób. Kot nauczy się wtedy jeść w odpowiedni dla niego sposób.

Koty orientalne, np. syjamskie jedzą łapiąc pokarm zębami więc jest on zupełnie rozgnieciony. Dla ich także istotny jest kształt i wielkość suchej karmy aby nie przeszkadzała ona w jedzeniu a także dbała o higienę jamy ustnej. U tych kotów ważne jest utrzymanie szczupłej i umięśnionej sylwetki, charakterystycznej dla rasy. Uważać musimy na ich nadmierny apetyt a zwykle go posiadają.

Każda z ras ma swoje indywidualne wyznaczniki, które pomogą nam w dobraniu idealnej karmy dla kota jednak musimy pamiętać, że każdy zwierzak jest w pewnym sensie wyjątkowy więc musimy go obserwować żeby wyciągać wnioski, najlepiej za pomocą dobrego weterynarza.