Dobre wychowanie - o czym właściciel zwierzęcia nie może zapominać

kotZarówno właściciele psów, jak i kotów często mają tendencję do traktowania swoich czworonożnych przyjaciół tak, jak traktuje się domowników. Taką postawę możemy uznać za godną pochwały tak długo, jak długo nie zapominają o tym, że zwierzęta mają także pewne obowiązki. Trudno oczekiwać od nich świadomości ich istnienia, odpowiedzialność spoczywa więc na ludziach. Najbardziej problematyczne wydają się w tym kontekście spotkania z gośćmi i to właśnie one wywołują zazwyczaj najwięcej zamieszania.

Właścicielom zwierząt często trudno jest zrozumieć, że nie każda osoba, która przychodzi do nich z wizytą, musi zachwycać się psem lub kotem, tymczasem taki scenariusz nie jest wcale nieprawdopodobny. Przyjmuje się więc, że podczas wizyty gości miejsce zwierzęcia jest w innym pokoju, a jeśli nie umiemy wyobrazić sobie takiego rozwiązania, starajmy się gości po prostu nie zapraszać. Oczywiście, zwierzę nie jest żadną tajemnicą i możemy przedstawić je gościom bez obaw, że będzie to odebrane jako zachowanie niewłaściwe. Jeśli jednak dostrzegamy niepokój lub niepewność, nie naciskajmy i nie przekonujmy, że akurat naszego psa nie trzeba się bać. Pamiętajmy też, że zwierzak potrafi zachowywać się nieobliczalnie w towarzystwie gości. Zwykle jego nienaturalne zachowanie jest rezultatem nadmiaru pozytywnych emocji, gość jednak nie musi być zachwycony, gdy pies pobrudzi mu spodnie i pogryzie buty, a kot znajdzie drogę do torebki i zdecydowanie nie będzie jej chciał opuścić. Nie należy też przesadzać z demonstrowaniem przywiązania do zwierzęcia.

Nie ma nic złego w traktowaniu kota lub psa z miłością i szacunkiem, jeśli jednak w domu panuje zwyczaj sadzania go przy wspólnym stole i karmienia wprost z talerza, nie jest wcale najlepszym rozwiązaniem pokazywanie tego gościom. Mówiąc o zasadach dobrego wychowania i zwierzętach domowych warto mieć również na uwadze to, że wizyta u właściciela zwierzęcia również nie oznacza przyzwolenia na robienie z czworonogiem wszystkiego, o czym marzymy. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że kot lub pies właściciela nie powinien być brany na ręce bez uprzedniego zapytania się o zgodę, taka sytuacja może się bowiem okazać dla zwierzęcia zbyt stresująca. Nie należy też pozwalać sobie na dokarmianie cudzego zwierzęcia. Nie jest to w dobrym tonie i może być odebrane jako brak szacunku do samego gospodarza. Często takie zachowanie jest również nietrafione zwłaszcza, gdy okazuje się, że zwierzę musi przestrzegać diety. Na szczęście, w każdym przypadku mówimy o zasadach intuicyjnych i logicznych.