fundamenty w żywieniu kotów

Fundamenty w żywieniu kotów

Każdy z właścicieli kotów chce dla niego jak najlepiej i chyba między innymi z tego powodu namnożyło się teorii dotyczących żywienia tych zwierząt. Każdy z podopiecznych ma swoje wymagania i przyzwyczajenia dotyczące diety a właściciele mają różną filozofię jego karmienia a także zupełnie różną zawartość portfela co także wypływa na ich wybory. Ważne jest więc odpowiednie dopasowanie diety do wymagań stawianych przez mruczka a także aby nas one nie zrujnowały.

Wielu właścicieli uważa, że karma dobrej jakość jest bardzo droga jednakże właśnie ta cecha jest sporą zaletą bo bogaty skład odżywczy produktu przełoży się na wydajność. Kot będzie jadł mniej a będzie najedzony i odżywiony w przeciwieństwie do karmienia go czymś bardzo tanim ale bezwartościowym.

 

Kupne karmy czy żywienie domowe?

Nie możemy karmić kota resztkami z obiadu, tego typu posiłki spowodują więcej szkody niż pożytku a nasz pupil może potrzebować pomocy weterynarza co na pewno nie przełoży się na oszczędność. Jeśli chcemy samodzielnie przygotowywać jedzenie dla kotów musimy zwrócić uwagę na to, że nie będą one jadły tego samego co ludzie a nawet i inne zwierzęta domowe. Mruczki mają dość krótki przewód pokarmowy dlatego genetycznie są przystosowane do diety mięsnej. Także jeśli sami dobieramy jadłospis dla kociaka musimy podać mu dużą ilość, najlepiej przemrożonego, surowego mięsa, odrobinę podrobów które powinny być rozdrobione i jeszcze mniejszą ilość warzyw bogatych w witaminy. Czasami możemy posiłek uzupełnić małą ilością tak zwanego wypełniacza, chociaż niektórzy uważają, że należy go całkowicie z diety wyeliminować.

Dla osób nie mających zbyt wiele czasu wolnego wygodniej jest podawać pupilowi gotową karmę. W sklepach zoologicznych i gabinetach weterynarii na pewno dobierzemy odpowiednią jakościowo karmę.

 

Obalając mity o diecie kota

Jedzenie gotowe przeznaczone dla kotów to karma sucha i mokra (puszkowa). Także tutaj pojawiają się dyskusje dotyczące wyższości jednego rodzaju jedzenia nad drugim. Przytaczając argumenty suche chrupki są najtańszą alternatywą w żywieniu kota jednak należy pilnować naszego pupila czy przyswaja odpowiednią ilość, którą musimy mu dostarczyć. Idąc dalej okazuje się, że karma puszkowa jest zdrowsza bo ma więcej wody w składzie, zapobiegając odkładaniu się kamieni nerkowych i innych schorzeń dróg moczowych. Złotym środkiem może być zastosowanie żywienia mieszanego, które zadowoli jedną i drugą grupę właścicieli kotów.

Na karmie nie należy oszczędzać bo będzie to pozorne zachowanie pieniędzy, które będziemy musieli prawdopodobnie wydać w większej ilości na wizytę u weterynarza.

Dobra karma jest do kupienia wyłącznie w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych, posiada dużą ilość mięsa a także znikomą albo wcale nie ma w sobie wypełniaczy czyli produktów skrobiowych, powinna być uzupełniona o adekwatną do potrzeb kota ilością składników mineralnych i witamin. Na pewno nie znajdziemy jej w supermarketach i małych sklepach spożywczych.