sucha karma dla kota

Gdy kot nie chce jeść suchej karmy…

Większość kotów jest dość wybrednych jeśli chodzi o jedzenie, zwykle do gustu przypada im jeden rodzaj karmy i za żadne skarby nie chcą jeść nic innego. Jest to kłopotliwe dla właściciela bo przecież powinien dostarczać mu różnorodnych składników odżywczych zawartych w różnych rodzajach pożywienia a nie wałkować ciągle tą samą puszkę. Ciężko jest jednak przekonać kota do spróbowania innej karmy jednakże warto spróbować, zwłaszcza gdy są ku temu zdrowotne wskazania.

 

Minusy monotonnej diety

Kot żywiący się jednostajnym pokarmem przyzwyczaja się do niego i nie chce jeść już nic innego, zwłaszcza gdy nauczy go spożywania surowego mięsa. Jednak menu złożone z jednego składnika nie dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych jednocześnie prowadząc do wielu schorzeń. Przykładem może być jedzenie mokre, które ze względu na swoją miękkość może prowadzić do powstania kamienia nazębnego. Kłopotliwe będzie także, gdy ulubiona karma gotowa naszego kota zostanie wycofana ze sprzedaży przez producenta co nie dzieje się często ale może to utrudnić nasze życie.

 

Drobne sztuczki kotów

Już od małego powinniśmy karmić kota zróżnicowanym jedzeniem i nie reagować gdy chce od on nas wymusić dodatkowe smakołyki. Brak odzewu zniechęci go do dalszych próśb i błagalnych spojrzeń. Nasz pupil jest dość przebiegły więc jeśli po podaniu mu karmy do miski nie chce jej jeść wystarczy zaczekać tak długo aż zgłodnieje a nie od razu zmieniać mu pożywienie na takie, jakie lubi bo nauczy się on wymuszania na nas podawania mu samych przysmaków.

Gotowe karmy słabej jakość są odczuwalnie najsmaczniejsze dla kotów, dobór składników działa na nie uzależniająco co jest bardzo złe dla zdrowia naszego pupila. Takie jedzenie porównać można do fast food’u, zapycha brzuch ale nie ma żadnej wartości.

 

Jak przekonać kota do nowej karmy?

Im młodszy jest kot, tym łatwiej przyzwyczaić go do wszystkich rodzajów pokarmu czyli wyrobić mu właściwe nawyki żywieniowe.

Gdy chcemy zmienić smaki naszego pupila warto wprowadzać nową karmę stopniowo dodając ją do miski z coraz mniejszą ilością poprzedniej. Nie możemy na niej oszczędzać, musi składać się ze starannie wyselekcjonowanych składników, z bogactwem wartości odżywczych i witamin.

Niektóre koty buntują się i odmawiają jedzenia nowej karmy, nawet gdy wprowadzamy ją etapami. Nie można się poddawać i ulegać kotu bo tutaj nie o to chodzi. Gdy kot nie ma zamiaru jeść nowej karmy musimy go nieco zmusić do jej zjedzenia nie podając mu nic innego. Przegłodzony pupil powinien po nią sięgnąć jednak jeśli nie chce ruszyć karmy przez 2-3 dni musimy odpuścić aby nie doprowadzić do chorób spowodowanych głodówką i spróbować znowu z innym rodzajem jedzenia.

Musimy pamiętać o tym, aby zmiany były wprowadzane powoli i stopniowo bo nasze plany skończą się rewolucją gastryczną związaną z wymiotami, zaparciami lub biegunkami.