karma sucha dla kota

Karma sucha dla kota

Każdy właściciel ubóstwiający swojego kota chciałby mu przychylić nieba, ważne jest aby zaspokajać jego potrzeby żywieniowe. Niestety nie zawsze dla naszego pupila jest dobre to, co dla nas bo nie powinniśmy karmić go tym, co sami jemy. Warto dopasować mu optymalną, kolorową i różnorodną karmę, żeby nie zaglądał z tęsknotą na nasz stół podczas obiadu tylko spożywał swoje jedzenie. Zbilansowane karmy zaspokajają jego potrzeby żywieniowe utrzymując w zdrowiu przez długie lata.

Nie należy oszczędzać na jedzeniu dla kota bo będzie to pozorna oszczędność, której nie odczujemy podczas kosztownej wizyty u lekarza z chorym pupilem. Nie powinna być dla nas atrakcyjna cena czy kolorowe opakowanie tylko składniki odżywcze, które składają się na karmę.

 

Suche pożywienie przeznaczone dla kotów dzieli się na podstawowe i premium. Ten pierwszy rodzaj to najpopularniejsze karmy reklamowane w mediach i dostępne praktycznie w każdym sklepie. Marki droższe czyli premium możemy kupić wyłącznie w sklepach zoologicznych i lecznicach. Ciężko jest czasami przekonać właściciel kota do wyboru odpowiedniej jakościowo karmy a kalkulacja jest bardzo prosta- wartościowego jedzenia podajemy mniej kotu niż w wypadku słabych rodzajów karmy. Okazuje się, że musimy kupić więcej tańszej karmy niż tej droższej więc i tak na jedno wychodzi a przecież najistotniejsze jest zdrowie pupila.

Także poziom przyswojenia karmy jest inny w przypadku premium- około 95% składników jest przyswajanych, w karmie podstawowej jest to tylko 70% (reszta to wypełniacze i tak zwane ‘puste kalorie’).

Karmy droższe charakteryzują się dużą ilością białka zwierzęcego czyli mięsa, które jest niezbędne w rozwoju i funkcjonowaniu kota. W markach tańszych znajdziemy w składzie białka roślinne i skrobię, zupełnie nie trawioną i przyswajaną przez naszego pupila. Mogą one powodować alergie, kłopoty trawienne etc.

 

Inwestycja w kota

Karmy droższe są pewną inwestycją w zdrowie naszego kota, mamy wtedy gwarancję, że nie będzie chorował, odpadnie wiele wizyt u lekarza weterynarii i kłopotów z przewodem pokarmowym. Jednakże jeśli chcemy mieć 100% pewność, że to, co podajemy naszemu kotu jest dla niego dobre i zdrowe powinniśmy sami przygotowywać dla niego posiłki, czasami wspomagając się tylko różnymi rodzajami suchej karmy.

Podawanie przez cały czas jednego rodzaju jedzenia może doprowadzić do niedoborów żywieniowych, braków składników mineralnych i witamin więc jeśli już się na to decydujemy zainwestujmy w drogą i dobrą jakościowo karmę. W innym wypadku zrobimy nieświadomie krzywdę naszemu podopiecznemu.

 

Składniki suchej karmy, które powinny wystąpić w jej składzie

Najważniejszym elementem jadłospisu kota są białka pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso zawierające taurynę odpowiedzialną za funkcjonowanie organów wewnętrznych, wzroku, kośćca. Białka roślinne są gorzej przyswajane przez koty i nie mają tylu dobroczynnych skutków.

Tłuszcze muszą być także na odpowiednim poziomie aby zapewnić kotu energię i bezproblemowy rozwój. Każda dobra karma musi mieć minimalny odsetek włókna roślinnego, które jest źródłem energii dla komórek jelita grubego. Bardzo ważne są także witaminy A, D, E i K które mają dobroczynne działanie na wzrok, słuch, aspekty wizualne typu sierść, stan kości i skóry. Magnez natomiast bierze udział w procesach rozrodczych kota. Kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6 wzmacniają sierść, układ odpornościowy i metabolizm.

Każdy z powyższych składników jest niezbędny do funkcjonowania naszego pupila, zaopatrując się w karmę zwróćmy na to uwagę a kot będzie cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem przez lata.