karmienie, dieta dla małych kociąt

Karmienie małych kociąt

Czasami zdarza się, że kocica porzuca świeżo urodzone kociaki, które nie poradzą sobie same. Jeśli kiedykolwiek zdarzy ci się odnalezienie takiego oseska musisz reagować szybko i stanowczo aby uratować mu życie. Ważne jest sprawdzenie czy młody został odrzucony przez matkę czy też kocica jest w trakcie przenoszenia swoich dzieci w inne, bezpieczniejsze miejsce. Małe kociątka nie są w stanie samodzielnie się przemieszczać dlatego są skazane na swoją matkę, która pojedynczo przenosi je w pysku. Jeśli więc odnajdziesz takiego kociaka poczekaj kilka chwil (nawet do godziny) bo może wtedy zjawi się kocica po swojego oseska.

Jeżeli trafiłeś na zimną porę roku powinieneś zapobiec wychłodzeniu się małego kota. Warto zaobserwować czy młody nie nawołuje swojej matki, która się nie zjawia- jest to znak, że prawdopodobnie go porzuciła na dobre.

 

Pierwsze kroki

Najważniejsze jest dostarczenie ciepła kociakowi i nakarmienie go. Kilkudniowy osesek ma tylko i aż 50-75 % szansy na przeżycie jednak z czyjąś pomocą na pewno będzie mu łatwiej. Wiek kociaka można określić mniej więcej po tym, czy ma otwarte oczy. Jeśli nie ma prawdopodobnie mniej niż tydzień. Dostarczenie ciepła, pożywienia i pomoc w wypróżnianiu to być albo nie być dla tego maleńkiego zwierzaka.

 

Odpowiednia temperatura

Oseski są zazwyczaj ogrzewane przez ciało matki i rodzeństwo, jednakże jeśli młody został porzucony jego temperatura ciała szybko spada. Zapewnienie mu ciepła jest pierwszą rzeczą jaką powinno się zrobić. Warto zastanowić się czy nie posiadamy w domu koca elektrycznego lub poduszki tego typu, świetnie sprawdzi się także termofor lub w najgorszym wypadku butelka z ciepłą wodą owinięta w koc. Nie można jednak przesadzić z temperaturą bo kociak może się przegrzać, optymalna temperatura to około 30-40 stopni Celsjusza. Dostarczanie mu ciepła musi mieć charakter stały aby osesek mógł samodzielnie regulować jego dopływ czyli na przykład odsunąć się gdy jest mu za ciepło. Takie małe kocięta bardzo się wiercą i kręcą, dlatego warto wsadzić je do dużego koszyka lub jeśli mamy- do transportera. Należy pamiętać o podłożeniu czegoś pod zwierzaka w wypadku popuszczenia odchodów lub moczu a żeby zaaranżować mu miły kącik możemy wsadzić tam zwinięty kawałek polara lub kocyka do którego kociak będzie mógł się przytulić.

 

Jedzenie

Karmienie tak młodego kociaka wymaga dużo cierpliwości i determinacji. Należy zakupić profesjonalne mleko do odkarmiania kocich niemowlaków, które jest dostępne w sklepach zoologicznych lub lecznicach. Absolutnie nie wolno podawać mu mleka krowiego, którym mu tylko zaszkodzimy. Istotną sprawą jest sprzęt do karmienia czyli smoczek i butelka, warto zaopatrzyć się także w strzykawkę lub pipetę, która to może sprawdzić się na początek. Mleko podajemy co 2-3 godziny. Taki sposób żywienia oseska powinien trwać około 4 tygodni. Następnie możemy wprowadzić mu pokarmy stałe, na przykład suchą karmę dobrej jakości jednocześnie dokarmiając go trochę mlekiem.

Jeśli udało ci się uratować to małe stworzenie warto wybrać się na wizytę u weterynarza, który zbada kociaka, zaszczepi go i odrobaczy a także przekaże nam cenne rady istotne jeśli zatrzymamy podopiecznego w domu.