dieta kota bez mięsa - kot wegetarianin

Kot, który nie je mięsa

Debata na temat plusów i minusów wegetarianizmu zawsze jest burzliwa, niezależnie czy jesteśmy za czy przeciw. Każdy rodzaj diety ma swoich zwolenników jednak gdy mowa jest nie o ludziach ale o zwierzętach robi się dużo ciekawiej. To my w większości przypadków narzucamy naszemu kotu co ma jeść. Właściciele tych zwierząt powinni więc zastanowić się jakie jedzenie będzie pasować naszemu pupilowi.

Dieta jest bardzo istotna dla każdego organizmu, musi dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych a także smakować. Niestety większość właścicieli i weterynarzy uważa, że dieta bezmięsna nie może być optymalna dla kota.

 

Kot- wegetarianin?

W środowisku naturalnym każdy kot będzie mięsożercą, tak się działo od wielu wieków i tego nie zmienimy. Jego system trawienny jest do tego przystosowany bo jest dużo krótszy niż na przykład u człowieka, co stanowi o obligatoryjnym dostarczaniu mu produktów o wysokiej wartości odżywczej. Nie posiada także odpowiednich enzymów trawiennych odpowiedzialnych za trawienie żywności pochodzenia roślinnego i wykorzystywanie jej do odżywiania organizmu na odpowiednim poziomie. Kot jedząc tylko bezmięsne posiłki będzie prawdopodobnie cierpiał na kłopoty trawienne a także nie otrzyma potrzebnych mu składników odżywczych.

 

Niezbędny aminokwas

Zdrowy kot będący w dobrej kondycji musi mieć dostarczoną pewną substancję o nazwie tauryna- jest to aminokwas, którego zwierzę nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Tauryna znajduje się w produktach mięsnych, rybach a także owocach morza i należy pamiętać, że nie znajdziemy jej w żadnej z roślin. Istotne jest także to, że koty nie są w stanie magazynować go w dużych ilościach w organizmie, więc powinnyśmy codziennie mu go dostarczać w diecie. Ten aminokwas jest odpowiedzialny za prawidłowe trawienie tłuszczów, zdrowe serce i dobry wzrok, bierze udział w wielu procesach związanych z rozrodczością kota.

 

Karmy bez mięsa?

Z powyższych informacji wynika, że nie możliwe jest skomponowanie diety dla kota, która będzie dla niego najbardziej wartościowa i smaczna bez mięsa. Osoby upierające się przy wegetariańskich pokarmach muszą więc liczyć się z tym, że lepiej jest karmić kota specjalistyczną karmą bezmięsną, która zawiera duże ilości tauryny i inne niezbędne składniki dla funkcjonowania zwierzęcia. Lepiej nie próbować samemu komponować diety wegetariańskiej dla kota bo zrobimy mu tym krzywdę.

 

Racjonalne karmienie

Nawet jeśli nie decydujemy się na kontrowersyjne, wegetariańskie żywienie kota musimy uważać co mu podajemy. Gotowa karma musi być dobrze dobrana dla zwierzęcia, posiadać duży procent mięsa i posiadać oznakowanie ‘cruelty free’ które mówi o tym, że w czasie produkcji karmy nie ucierpiało żadne zwierzę (ubój humanitarny). Należy też zwrócić uwagę na żywność składającą się z mięsa dobrego pochodzenia, czyli takiego, które używa się w żywieniu ludzi. Jeśli sami kupujemy surowe mięso dla kota musimy pozbyć się bakterii i innych drobnoustrojów przed podaniem. Wystarczy zamrozić je na dwie doby. Nie poleca się kupowania mięsa z hipermarketów bo jest ono zwykle napakowane chemią, lepiej skorzystać z usług zaprzyjaźnionego hodowcy. Co jakiś czas należy wykonywać badania kontrolne naszego pupila żeby mieć pewność, że jest z nim wszystko w porządku.