Kot z nadwagą

Duży odsetek kotów, zwłaszcza tych kanapowych ma problemy z nadmierną wagą. Problem leży po stronie ich właścicieli, którzy przekarmiają zwierzęta i nie stymulują ich aktywności ruchowej. Okazuje się też, że wielu z nich nie przejmuje się otyłością pupila a może ona prowadzić do poważnych chorób metabolicznych, na przykład cukrzycy, kłopotów z układem krążenia, przeciążeniem nerek i wątroby a także problemy ze stawami i układem moczowym. Należy zwrócić uwagę na to, że przekroczenie przez kota wagi o 300-400 gramów jest już znacznym i niebezpiecznym odstępstwem od prawidłowej wagi.

 

Przyczyny nadwagi u kotów

Koty są zwykle bardzo ruchliwymi zwierzętami, potrzebują także sporo energii w okresie wzrostu jednak trzeba ich wagę kontrolować. Prawidłowe przybieranie na wadze to około pół kilograma na miesiąc aż do osiągnięcia końcowej wagi 4-5 kilogramów.

Oczywiście masa ciała różni się w zależności od rasy, te większe czyli na przykład norweski leśny może ważyć nawet 7 kilogramów. Możemy 'namacalnie' sprawdzić czy kot nie jest zbyt gruby sprawdzając czy jego żebra są wyczuwalne pod skórą oraz spojrzeć czy nie ma zwisającego brzucha bo taki stan rzeczy jest dla nas alarmem że kot niestety ma nadwagę.

Typowym powodem dla którego zwierzęta domowe nadmiernie tyją jest fakt, że spędzają one całe swoje życie leżąc na kanapie jednocześnie jedząc zbyt obfite i kaloryczne pokarmy. Jeśli nasz kot w ogóle nie wychodzi z domu musimy obniżyć wartość kaloryczną pożywienia, zachęcać go do ruchu i zabawy. Kot czasami z nudów nadmiernie się objada, bo wtedy jedzenie jest dla niego jedyną rozrywką czy też bodźcem.

 

Odpowiednia karma dla kotów

Niezależnie czy karmimy kota karmą gotową czy też sami przyrządzamy posiłki należy zwrócić uwagę na ich kaloryczność i jakość. Waga pupila może się zwiększać także z powodu nadmiernej ilości przekąsek podawanych mu z ciągu dnia.

Jeśli sami przygotowujemy karmę dla kota najczęściej popełniamy błąd polegający na włączeniu w dietę zbyt dużej ilości węglowodanów w postaci makaronu, ryżu, ziemniaków lub kaszy etc. Zwierzę praktycznie nie potrzebuje tego typu składników w swoim jadłospisie, za po musi mieć dostarczoną odpowiednią ilość mięsa dobrego gatunku z dodatkiem witamin w postaci warzyw. Ryż, płatki czy też kasza i inne wypełniacze możemy całkowicie wykreślić z ich diety z dużą korzyścią dla zdrowia pupila.

Zbyt sute posiłki także są naszym błędem prowadzącym do otyłości naszych zwierząt domowych. Koty potrzebują dziennie około 200 gramów dietetycznego mięsa z niewielką ilością dodatków żeby dobrze funkcjonować. Większa ilość to już przekarmianie pupila.

Jeśli chodzi o gotową karmę musimy pamiętać, że mokra zawiera sporą ilość wody więc kot musi zjeść jej więcej niż tej suchej. Oczywiście jedna i druga mają inny skład odżywczy dlatego korzystając z dwóch rodzajów pożywienia musimy zwracać na to uwagę. Warto też zwrócić uwagę na jakość karmy, ta z wysokiej półki cechuje się tym, że jej mała ilość wystarcza kotu i nie zagląda on do miski w poszukiwaniu kolejnej porcji.

 

Co zrobić gdy kot jest zbyt otyły?

Niestety jeżeli doprowadziliśmy, często przez nieuwagę do nadwagi u kota musimy radykalnie zmienić jego dietę i przyzwyczajenia. Po pierwsze należy udać się do lekarza weterynarii aby dobrał dla niego odpowiednią karmę i monitorował wyniki odchudzania kota. My powinniśmy zachęcać go do ruchu i częstej zabawy na przykład za pomocą kolorowych zabawek.