Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzątkiem domowym. Ze względu niewielkie rozmiary jest dobrą alternatywą dla tych, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej należy uzupełniać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest wielkość dna klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać objętość o większym rozmiarze, w szczególności gdy zamierzamy hodować tam kilka zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, gdyż może to grozić utknięciem zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wypadają poza klatkę. Alternatywą jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale jest znacznie twardawy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi nietrudno utrzymać porządek w klatce, natomiast ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę swojej świnki morskiej należy ulokować w środku potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpiecznie, jako,że będzie miała prywatną przestrzeń, gdzie może skryć się na odpoczynek lub ochłonąć, kiedy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Ptaki-i-gryzonie_Swinka-morska_Akcesoria_Klatki-30463.html klatka dla świnki morskiej