Utrata apetytu u kota

Czasami zdarza się, że z dnia na dzień nasz pupil traci apetyt. Generalnie poza tym dość poważnym problemem zachowuje się praktycznie tak jak dawniej. Właściciel raczej nie przywiązuje do tego uwagi, bo myśli on, że kot po prostu nie jest głodny jednak dłuższa odmowa jedzenia może doprowadzić do wielu nieodwracalnych zmian w organizmie kota. Brak apetytu zwykle spowodowane jest stanem zdrowia fizycznego lub psychiki naszego pupila.

 

Przyczyny utraty łaknienia

Jeżeli zauważymy niepokojące objawy u naszego kota, natychmiast musimy udać się do lekarza weterynarii żeby skonsultować i rozwiązać problem. Zazwyczaj utrata łaknienia może być spowodowana kulkami sierści zatrzymującymi się w przewodzie pokarmowym. Jest to wina pilobezoarów, które jeśli kot nie potrafi ich wydalić podrażniają błony śluzowe układu trawiennego, stanowią o jego zaparciach i wzdęciach. Jeśli spotkaliśmy się z tym problemem musimy podać kotu pastę odkłaczającą lub olej parafinowy- wywołają one poślizg w układzie pokarmowym, dzięki czemu pozbędziemy się złogów sierści u naszego pupila. Jeśli kot nie chce spożyć oleju lub pasty może spróbować z kocią trawą, która ma właściwości wymiotne.

Kolejną przyczyną utraty apetytu może być brak drożności jelit, która może rozpocząć się z winy utknięcia ciała obcego w jelitach zwierzęcia i podobnie jak każda dolegliwość związana z układem pokarmowym prowadzi do odmowy jedzenie. Kot czuje się na tyle źle, że zupełnie o tym nie myśli. Lekarz weterynarii powinien zbadać pochodzenie ciała obcego, które utknęło w jelicie kota i usunąć je.

Także w wypadku zapadnięcia na chorobę wirusową, infekcję bakteryjną lub z powodu pierwotniaków nasz pupil straci apetyt na jakiekolwiek jedzenie. Lekarz na pewno ustali przyczynę i pochodzenie zakażenia, żeby się go pozbyć. Niektóre koty po szczepieniu reagują brakiem łaknienia bo prawdopodobnie są uczulone na jakiś składnik szczepionki. W takim wypadku apetyt powinien wrócić na drugi dzień. Zatrucie pokarmowe jest bardzo skomplikowaną przypadłością bo może być spowodowane ze strony układu trawiennego, oddechowego lub z powodu problemów skórnych. To także wymaga konsultacji z weterynarzem. Kamień nazębny, nadżerka lub bolące dziąsła u naszego zwierzaka może także przyczynić się do utraty apetytu, bo przeżuwanie pokarmów jest dla kota bolesne. Lekarz powinien zapisać jakieś leki, które poradzą sobie z powyższymi dolegliwościami.

 

Przyczyny behawioralne

Psychika zwierzęcia domowego jest bardzo ważna, koty powszechnie są uważane za zwierzęta wybredne, zbyt uparte i skłonne do obrażania się więc mogą one nie zjeść zawartości miski po prostu z przekory lub z tego powodu, że im dana karma nie pasuje. Warto więc od małego karmić kota różnorodnym jedzeniem, żeby był do tego przyzwyczajony.

Czasami winą za brak łaknienia możemy obarczyć okres godowy naszego pupila, który odciąga do od dostarczaniu organizmowi jedzenia. Rozwiązaniem jest kastracja, która ma wiele innych zalet i pozwala utrzymać kota w ryzach.

Zwierzę domowe często reaguje na zaburzenie ustalonego porządku na przykład rozłąka z właścicielem, nowy domownik, przemeblowanie, przeprowadzenie się. To wszystko może działać negatywnie na psychikę naszego kota. Istotna jest tutaj wnikliwa obserwacja i udanie się w razie jakiś wątpliwości do specjalisty.