Zwierzę dla dzieciaka

kot

Jeśli chcemy dziecku kupić zwierzaka to będzie trzeba różne sprawy brać pod uwagę. Między innymi ważne będzie to jakie mamy warunki w mieszkaniu. Trzeba będzie myśleć o podziale obowiązków, wziąć pod uwagę także wiek dziecka. Dobrze trzeba się zastanowić nad tą decyzję.

Jeśli już na taki zakup się decydujemy trzeba będzie rozważyć sobie jaki gatunek wybrać, zwracając uwagę na wady i zalety. Dodatkowo dobrze będzie myśleć o rozwoju dziecka, między innymi o tym jak poradzi sobie z odpowiedzialnością oraz obowiązkowością. Opieka nad zwierzakiem może być czynnikiem uwrażliwiającym, uczy zrozumienia, co ma spore znaczenie.

Koty i psy – mogą sprawić problemy

To zwierzęta popularne, ale są tu pewne kwestie, które trzeba rozważyć. Opieka nad takim zwierzakiem będzie nieco zajmująca i nastręcza pewnych trudności. Jeśli ktoś mieszka w bloku będzie to dość trudne. Wyprowadzanie zwierzaka na spacery, sprzątanie po nim, do tego dochodzą pogryzione meble czy zniszczone buty. Jeśli chodzi o kota może się pojawić problem alergii, zniszczenia także mogą się okazać znaczące. Koty natomiast są również humorzaste i dziecko może nie być z niego zadowolone.

Czy wybrać rybki?

Dzieci stawiają na kontakty bezpośrednie, fizyczne, dlatego przy rybkach oczywiście nie będzie to możliwe. Dlatego takie akwarium, które stworzymy szybko może zostać zaniedbane. Dzieci mogą nie być zadowolone z tego jak wygląda zajmowanie się rybkami.

Świnka morska – mała i wygodna

To chyba najlepszy wybór na pierwsze zwierzę dla dziecka, powyżej 4 roku życia. Takie zwierzę może przeżyć nawet 8 lat, nie będzie gryzło i łatwo się adaptuje. Do małego mieszkania, dla małego dziecka to chyba wybór optymalny.

Królik

Teoretycznie może być miniaturowy, ale nie wiadomo jak się rozrośnie. Dodatkowo królik może być kłopotliwy bo zostawia sporo dochodów, które będziemy musieli potem sprzątać. Królik może także zniszczyć kable w naszym mieszkaniu.

Szczury albo myszy?

To zwierzątka tanie i małe, dlatego w małym mieszkaniu mogą być ciekawą opcją. Dziecko, które ma około 6 lat powinno sobie z opieką poradzić. Do utrzymywania nie trzeba mieć wiele miejsca. Dziecko szybko uczy się opieki i będzie mogło samo zająć się taką hodowlą.

Chomiki

To jeden z częściej wybieranych gatunków zwierząt domowych. W warunkach domowych mogą jednak dość krótko żyć. Długo się adaptują, dlatego potem może być smutek po utracie zwierzaka. Nie będą zajmować dużo miejsca, dlatego mogą być komfortowe. Z drugiej strony może być kłopotliwe to, że są dość hałaśliwe w nocy. To ciekawy wybór dla dziecka, które ma około 6 lat.