żywienie zwierząt domowych - dieta dla psa i kota

Żywienie zwierząt domowych

Niemal każdy z nas posiada, posiadało lub będzie posiadać psa albo kota. Mimo popularności zwierząt domowych nie każdy zna się na ich żywieniu, odpowiedniej pielęgnacji i opiece. Niestety powielamy przyzwyczajenia naszych dziadków i rodziców, które nie zawsze są korzystne dla naszego pupila. Należy przestać myśleć o nich jako o zjadaczach odpadków i resztek z obiadu i zacząć interesować się ich potrzebami żywieniowymi.

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że odpowiednia dieta jest kluczem do sukcesu związanego ze zdrowiem, dobrym samopoczuciem i smukłą sylwetką. Podobnie jest ze zwierzętami bo nawet jeśli niewłaściwa karma nie powoduje od razu żadnych negatywnych skutków może odbić się to po latach lub na starość. Każdy pies i kot powinien otrzymywać gotową karmę lub specjalnie dla nich przygotowane posiłki.

 

Karmienie zwierząt jedzeniem przeznaczonym dla ludzi

 

1.Mięso

Nasze pupile z chęcią jadłyby to, co my jednak dawanie im wędlin i kiełbas z naszego talerza jest nieco nierozważne. Wyroby wędliniarskie posiadają duże ilości przypraw, w szczególności soli, która jest groźna dla naszych zwierząt bo może powodować schorzenia układu pokarmowego oraz moczowego. Okazuje się także, że psy i koty nie powinny otrzymywać zbyt dużej ilości podrobów, zwłaszcza wątróbki, która ma spore stężenie trujących substancji a także spore pokłady witaminy A, która będzie osadzać się w wątrobie powodując różne choroby. Także surowe mięso może być dla pupila groźne, zwłaszcza jeśli podamy mu wieprzowinę lub zapomnimy o jego uprzednim przemrożeniu.

 

2.Warzywa i owoce

Absolutnie zabronionymi produktami roślinnymi są winogrona i owoce cytrusowe. Prowadzą one do wymiotów i problemów z nerkami. Także czosnek i cebula zawierająca związki siarkowe może wywołać u pupila schorzenia układu pokarmowego i anemię, podobnie jak ostre przyprawy, które drażnią przewód trawienny. W żywieniu psów można od czasu do czasu podać im ugotowanego ziemniaka, jednak nigdy nie można karmić nimi kotów, bo nie trawią one takiej ilości skrobi co może przyczynić się do problemów gastrycznych. Niezbyt poleca się podawanie warzyw kapustnych i strączkowych bo będą rozpychać one żołądek naszych zwierzaków prowadząc do powstawania gazów czy też ogólnej niestrawności. Zakazaną rośliną są rośliny zawierające dużo szczawiooctanów ponieważ osadzają się one w nerkach pupili tworząc kryształy moczowe.

 

3.Inne produkty

Największą trucizną dla naszych pupili może stać się czekolada, mniej więcej pół tabliczki może uśmiercić dużego psa. Dla kotów i psów niewskazany jest także alkohol, kawa i herbata.

Stereotypowo wielu właścicieli kotów podaje im krowie mleko, które zawiera duże pokłady laktozy a kot nie jest w stanie ich bezproblemowo strawić. Jeśli nasz mruczek lubi mleko możemy kupić mu specjalną jego wersję czyli przeznaczoną dla kotów (pozbawione jest laktozy). Nadmiar jakiegokolwiek nabiału w diecie naszych pupili prowadzi do biegunek, problemów z układem oddechowym a nawet do utraty węchu.

Karmiąc naszego podopiecznego musimy stosować umiar i zdrowy rozsądek. Jeśli nie znamy się zupełnie na żywieniu zwierząt domowych warto wybrać się do specjalisty, który pomoże dobrać nam odpowiednią karmę lub podpowiedzieć, co możemy przygotować dla naszego pupila.