Biznes, Finanse

Co muszą zrobić posiadacze nieruchomości jeśli chodzi o świadectwa energetyczne

W ślad za coraz liczniejszymi programami redukcji emisji zanieczyszczeń idą propozycje oszczędzania energii. To bardzo dobre połączenie, gdyż jedynie w taki sposób można efektywnie zmienić obecny stan rzeczy. Zużycie wody czy energii elektrycznej dobrze widać po rachunkach, jakie trzeba płacić. Tu szybko się zauważ różnicę po rozpoczęciu oszczędzania zużycia tych właśnie mediów. Ale już to, jaką energochłonność mają ściany domu, raczej trudno wyznaczyć bez specjalistycznych obliczeń. Owszem, nowo budowany obiekt ma te rzeczy napisane w projekcie, lecz co mają zrobić właściciele starszych nieruchomości. Można posłużyć się jakiś uśrednieniami dla naszej strefy klimatycznej, jednak z reguły to nie będą dokładne dane.

Przykładowo dom w górach wystawiony będzie na zupełnie inne warunki niż dom nad morzem, a zatem i energetyczne zapotrzebowanie będzie inne. Pomocne w określeniu zapotrzebowania danej nieruchomości na energię użytą do ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji a także do przygotowania ciepłej wody jest świadectwo energetyczne. Warto się zainteresować tym dokumentem charakterystyki energetycznej obiektu. Ogólny koszt jego opracowania to raptem kilkaset złotych a dokument jest ważny przez 10 lat. To nieduży koszt, jeśli w zamian otrzymuje się informacje, które samodzielnie ciężko jest uzyskać.

Dodatkowo energetyczne świadectwo ma również informacje dotyczące sposobów poprawy energetycznej efektywności budynku. Uwzględnienie tych wskazówek pomoże ograniczyć zużytą energię, a co za tym idzie obniżać koszty. Co ważne, od kwietnia 2023 roku lokale i budynki sprzedawane lub wynajmowane wręcz muszą posiadać takie zaświadczenie. Nawet jeśli dana nieruchomość nie wymaga takiego audytu, to dokładne określenie parametrów pozwoli policzyć roczne zapotrzebowanie na energię i poznać koszty związane z jej użyciem.

Aktualnie łatwo wyszukać firmę, która wykona stosowne obliczenia i przygotuje dokument, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Świadectwa energetyczne Kołobrzeg i przeglądnąć zwrócone wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY