Budownictwo, Nieruchomości

Jakie są najważniejsze zasady związane z wystawianiem energetycznych świadectw

Jednym z podstawowych energetycznych problemów, jakie są do rozwiązania u nas, jest ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania. W dalszym ciągu jest przecież bardzo dużo budynków, jakie wymagają pod tym kątem dużej poprawy. Nieszczelne, stare okna czy brak odpowiedniej izolacji ścian sprawiają, że do odpowiedniego ogrzania potrzeba parę razy więcej gazu czy węgla, niż przy budynkach spełniających określone standardy. W całościowe skali przekłada się to na setki czy nawet miliony ton spalonego węgla, na czym przecież cierpi ogromnie nasze środowisko.

Z tego też powodu jedną z metod na to, aby poradzić sobie jakoś z tym problemem, stało się wprowadzenie certyfikatów energetycznych. Takie Świadectwa energetyczne to nic innego jak dokumenty które określają ogólne zapotrzebowanie na energię dla danego obiektu w kilku obszarach. Przede wszystkim będzie to dotyczyło ogrzewania i ewentualnego chłodzenia w czasie lata.

Lecz również i wentylacji, oświetlenia czy grzania wody użytkowej. Wszystko to jest sprawdzane, a później wpisane do dokumentu, i stanowi dobry punkt wyjścia do ewentualnych modyfikacji i przeróbek. Podczas robienia obliczeń pod uwagę bierze się między innymi rzeczy takie jak rodzaj materiałów z których wykonano ściany i strony czy parametry techniczne okien. Dzięki temu dany budynek jest dokładnie sprawdzony, przez co po pierwsze wiadomo jak dużo kosztować będzie jego eksploatacja, a po drugie jakie inwestycje mogą się przydać.

Wersja pierwsza przepisów w tym zakresie wprowadziła to obowiązkowe dla wszystkich obiektów, jakie zostały postawione po 2009 roku, oraz rzecz jasna obecnie stawianych. Zmiany z kwietnia 2023 roku pozmieniały to, że Certyfikat energetyczny są też wymagane dla starszych budynków, lecz jedynie w przypadku gdy ktoś będzie chciał je sprzedać czy wynająć. Zaniedbanie tego obowiązku może być kosztowne, dlatego raczej nie warto o tym zapominać. Za niewyrobienie świadectwa właściciel może się bowiem narazić na finansową karę, jaka w skrajnej sytuacji wynieść może nawet 5 tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY