Pozostałe

Separatory tłuszczu – jak są zbudowane i w jaki sposób funkcjonują

Wylewanie do kanalizacji wszystkiego, co da się wylać bardzo szybko mogłoby spowodować problemy z zatykaniem rur i przewodów. Aby to wykluczyć, przepisy regulują dokładnie wszystkie związane z tym kwestie, a za ich nieprzestrzeganie grożą rozmaite kary. Dotyczy to chociażby pozbywania się tłuszczów. W niskiej temperaturze te substancje ulegają stwardnieniu, i po przyklejeniu do ścianek całkowicie mogą ograniczyć przepływ. Poza tym przy niektórych rodzajach materiału, przykładowo żeliwa, mogą spowodować szereg różnych uszkodzeń. Z tego też powodu wszystkie obiekty, które używają różnych rodzajów tłuszczów, zabezpieczyć się muszą przed przedostaniem się ich do systemu kanalizacji. Przeważnie się to robi za pomocą specjalnych sprzętów, zwanych separatorami.

Ten obowiązek dotyczy przede wszystkim firm wytwarzających żywność i z branży gastronomicznej, lecz również ubojni czy masarni. Budowa takich separatorów jest stosunkowo prosta, a do ich funkcjonowania wykorzystuje się podstawowe fizyczne prawa. Najczęściej używany separator złożony jest z pojedynczej komory z przyczepioną na spodzie przegrodą. Do komory tej są dostarczane ścieki z obiektu, a wypływają już oczyszczone. Zarówno dopływ jak i odpływ są umieszczane trochę poniżej górnego poziomu cieczy. Ścieki płyną wolno przez zbiornik, a jednocześnie ulegają one oczyszczeniu. Zanieczyszczenia o większym ciężarze spadają na spód i są zatrzymywane przez przegrodę. Z kolei tłuszcz, ze względu na to że jest trochę lżejszy od wody, gromadzi się na powierzchni. Z racji tego, że wraz z kolejnymi ściekami będzie go przybywało, to konieczne jest regularne oczyszczanie takiego separatora.

Częstotliwość tego czyszczenia będzie przede wszystkim zależna od ilości produkowanych ścieków oraz ich parametrów. Przyjmuje się jednak, że robić to należy przynajmniej raz na miesiąc. Dobrą opcją będzie podpisanie umowy na stałe z jedną z firm, jaka będzie się pojawiać w uzgodnionych terminach. A firmę taką można na przykład znaleźć w internecie, po podaniu w oknie wyszukiwarki hasła czyszczenie separatorów Katowice.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY