Zdrowie, Medycyna

Metoda twardego lutowania – jak wygląda

Lutowanie to jedna z najpopularniejszych technik na łączenie różnych metali. W odróżnieniu do spawania, jakie traktuje dość inwazyjnie elementy do połączenia, lutowanie polega na wypełnieniu przestrzeni która jest między nimi odpowiednim lutem. Dlatego też proces ten jest dużo bardziej bezpieczny, także jeżeli chodzi o jego wykonywanie. Nie będzie też wymagał stosowania tak wysokich temperatur i środków do ochrony i zabezpieczenia. Samo lutowanie wykorzystuje się powszechnie na przykład do produkowania sprzętu elektronicznego, gdzie elementy i układy montowane są właśnie takim sposobem. Robione to jest przy pomocy tak zwanego lutowania miękkiego, przy którym stosuje się luty wykonane z cyny i dodatku miedzi lub ołowiu.

Takie spoiwa przewodzą bardzo dobrze prąd elektryczny, i stąd wynika ich podstawowe przeznaczenie. Ta metoda stosowana też być może do łączenia rur w instalacjach wodnych i grzewczych, ale pod warunkiem że ich temperatura pracy nie przekracza stu dziesięciu stopni. Jeżeli ta wartość będzie większa, to zastosować należy lutowanie twarde, które jest kolejną popularną metodą. W przypadku tego lutowania temperatura podczas pracy wynosi więcej niż 450 stopni, dlatego też będzie potrzebny odpowiedni sprzęt. Niejednokrotnie są stosowane palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, ale też można używać lutownic indukcyjnych i lamp lutowniczych.

Lutowanie twarde z powodzeniem jest stosowane przy łączeniu elementów miedzi, brązu, mosiądzu, stali a także rozmaitych metali szlachetnych. Dlatego używane jest często przy różnego rodzaju instalacjach, zapewniając wysoką odporność lutów na mechaniczne uszkodzenia i rozciąganie. Jako spoiwo wykorzystywane są tu przeważnie luty srebrne, fosforowe lub miedziane. Dodatkowo bardzo ważną sprawą jest stosowanie odpowiednich topników, mających na celu poprawić połączenie i jego ogólną szczelność. Ponieważ lutowanie jest dużo łatwiejsze niż spawanie, to bez żadnego problemu poradzą sobie z nim nawet osoby nie mające dużego doświadczenia w takich pracach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY