Dom, Ogród

Jakie działanie i właściwości ma popularny mniszek lekarski

Na polach i łąkach w naszym kraju rosną liczne rośliny, które przez wielu uważane są nawet za chwasty. Dokładnie tak właśnie traktowany jest mniszek lekarski. Wielu osobom będzie się on kojarzył z dmuchawcami, które są tak lubiane przez dzieci. Lecz sporo osób niekoniecznie za nim przepada, ponieważ z uwagi na to że rośnie bardzo szybko i ma dużo korzeni, to jest ciężki do pozbycia się. Ale jednocześnie mniszek jest chętnie zjadany przez zwierzęta roślinożerne, gdyż dostarcza im wielu składników odżywczych.

Jak się jeszcze okazuje, z zalet mniszka korzysta od dawna naturalna medycyna, ponieważ roślina ta ma w sobie sporo minerałów, witamin i rozmaitych związków. Do tej ostatniej grupy zaliczyć można flawonoidy i barwniki, a z mineralnych składników potas i żelazo. Ale ususzony mniszek nadaje się też bardzo dobrze do tego, żeby podawać go zwierzętom, i to nie tylko takim które jedzą jedynie rośliny. Nadaje się bardzo dobrze on do suszenia, a ze względu na to że jego występowanie jest powszechne, to w zasadzie będzie mógł go każdy może go pozbierać i wysuszyć. Oczywiście nie ma też żadnego problemu, żeby zakupić gotowy susz w jednym z internetowych sklepów. Jedynie trzeba zwrócić swoją uwagę na to, żeby miał on dobrą jakość.

Jeżeli chodzi o oddziaływanie mniszka na zwierzęta, to można tu wymienić parę rzeczy. Po pierwsze dzięki wspomnianym witaminom i składnikom mineralnym wpływa pozytywnie on na ogólną odporność, w dłuższej perspektywie czasu chroniąc przed rozmaitymi chorobami i schorzeniami. Ta cenna roślina ma właściwości oczyszczające, dzięki czemu jej dodawanie do pożywienia będzie oczyszczało z różnych toksyn i szkodliwych substancji. Z pewnością warto go dawać zwierzakom, jakie mają rozmaite problemy z układem pokarmowym, gdyż on dobrze reguluje trawienne procesy. Ale też i osobnikom starszym, ponieważ pozytywnie wpływa na stawy i kości, pozwalając utrzymać je w dobrym stanie. Niektóre substancje zawarte w mniszku mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, a na przykład pomaga w utrzymaniu zdrowej sierści.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY